lampy żyrandole

Żyrandole i lampy do mieszkań – nowe propozycje architektów

Bez żyrandoli i lamp wiszących trudno sobie wyobrazić przytulne wnętrze. To właśnie lampy żyrandole przesądzają o stylu wnętrza, ale również dzięki ich doborowi można odpowiednio takie wnętrze urządzić. Coraz częściej także architekci traktują oświetlenie jako integralną część wystroju wnętrza. Co zatem oferują architekci projektując nowoczesne wnętrza?

Klasyczne żyrandole w nowoczesnej formie


Wiele osób kojarzy żyrandole i lampy jako wiszące lampy z kilkoma kloszami, najczęściej szklanymi, które mogą dodatkowo przytłumić światło. Zwykle są to lampy z co najmniej trzema kloszami, które można włączać naprzemiennie. Lampy i żyrandole o tradycyjnym przeznaczeniu mogą być dodatkowo ozdobione kryształami czy elementami ze szkła, które mogą rozpraszać światło zapewniając ciekawe efekty świetlne. W tradycyjnych żyrandolach wykorzystuje się najczęściej klosze w kolorach pastelowych, ewentualnie bardzo jasnych, które bardzo ładnie komponują się z meblami w kolorze naturalnego drewna.

Nowoczesne klosze, tradycyjne kształty


Coraz popularniejsze są również lampy żyrandole o kloszach bardzo prostych. Jeśli są to klosze geometrycznie proste, to powinny być wykonane z metalu. Takie klosze nie muszą być przeznaczone na jedną świetlówkę – w wielu lampach i żyrandolach o prostym kloszu może być umieszczonych nawet kilka świetlówek o mniejszej mocy. Modne są również klosze wzorowane na kloszach z magazynów i fabryk, które robione są z drutu. W takich lampach równie ważne jak sam klosz jest także źródło światła, które powinno się komponować z takim szczątkowym kloszem.

Coś dla indywidualistów


Wśród lamp i żyrandoli można również znaleźć żyrandole witrażowe oraz żyrandole kute, wykonane z metalu, które robione są na zamówienie. Decydując się na taki rodzaj lampy warto pamiętać o tym, że robione na zamówienie żyrandole są dosyć ciężkie, zatem nie mogą być montowane na sufitach podwieszanych. Dużym atutem takich żyrandoli jest również to, że są one dostosowane do oczekiwań osób zamawiających. Ze względu na ich reprezentacyjny charakter takie żyrandole powinny być odpowiednio wyeksponowane, zatem najlepszym dla nich miejscem będzie salon.

Proste lampy wiszące sprawdzą się z kolei w sypialniach oraz w przedpokojach, gdzie zdecydowanie większe znaczenie ma ilość i jakość światła, które powinno być odpowiednio stłumione. O ile w sypialni można postawić na połączenie szkła i drewna lub metalu o tradycyjnym srebrnych lub złotym odcieniu, o tyle w przypadku żyrandola do salonu można postawić na żyrandol w ciemnym kolorze.

Lampy pokojowe, żyrandole i wiele innych znajdziesz na stronie lampykemar.pl.


Opublikowano

w

przez