Dlaczego bezpieczne place zabaw są tak ważne dla rozwoju dzieci?

Dzieci potrzebują miejsca, w którym będą mogły się rozwijać i poszerzać swoje umiejętności, nawiązywać nowe kontakty. To bardzo ważne. Dowiedz się, dlaczego przebywanie na placach zabawa jest tak istotne dla dzieci.

Szybszy rozwój ruchowy

Przede wszystkim, wizyty na placu zabaw to znacznie szybszy rozwój ruchowy najmłodszych. Maluchy niezwykle szybko robią postępy. Jednak jeśli mają motywację do tego, by robić postępy, wtedy ich rozwój jest jeszcze szybszy. Z tego właśnie względu tak ważne jest, by zabierać tam maluchy. W ten sposób można bardzo wiele osiągnąć. Jeśli dzieci widzą, jak ich rówieśnicy sobie radzą, mają znacznie większą motywacje do tego, by pokonywać swoje słabości. Z tego powodu bezpieczne place zabaw są świetną okazja do rozwoju. Sprawdzają się szczególnie w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo, które widząc, jak ich rówieśnicy sobie radzą, mają znacznie większą motywację do tego, by im dorównać. Niejednokrotnie godzina spędzona na placu zabaw jest dla maluchów dużo pożyteczniejsza niż kilkugodzinna rehabilitacja.

Łatwiejsze nawiązywanie kontaktów

W końcu bezpieczne place zabaw to łatwiejsze nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami. To pierwsze miejsce, w którym maluchy będą mogły budować wspólne relacje z bliskimi. Warto więc z tego skorzystać, by potem nie mieć żadnych problemów. Okazuje się, że jeśli ktoś jako dziecko nie bawił się z dziećmi na placu zabaw, w późniejszym czasie będzie miał problemy w kontaktach. Nie będzie potrafił nawiązać dobrych relacji ani współpracować w grupie. To powoduje wiele trudności. Często, żeby jakoś sobie poradzić zapisuje się na kosztowne terapie, które i tak niewiele mu pomagają. Tymczasem wystarczyłoby, gdyby rodzice spędzali z nim więcej czasu na placu zabaw. To wspaniała okazja do rozwoju. Dzieci uczą się nawiązywać kontakt z rówieśnikami. Przekonują się, że bawiąc się w grupie są w stanie znacznie więcej osiągnąć niż w pojedynkę. Przykładowo, budowa babki piaskowej zajmuje znacznie mniej czasu, jeśli działa się w grupie.

Mniej chorób

Warto dodać, że przebywanie na placach zabaw to także mniejsze ryzyko infekcji. Maluchy są dużo odporniejsze i nie chorują tak dużo. Zwiększa się ich odporność. Ruch fizyczny jest bardzo ważny. Dzięki niemu dzieci są mniej podatne na infekcje. Zwiększa się krążenie ich krwi, wytwarza więcej przeciwciał. Z tego właśnie powodu tak ważne jest, by plac zabaw był często odwiedzany przez rodziców.


Opublikowano

w

przez