Na czym polega plac zabaw budżet obywatelski?

Chcesz, by na twoim osiedlu powstał plac zabaw z prawdziwego zdarzenia? Wykorzystaj środki w ramach budżetu obywatelskiego. Dowiedz się, dlaczego jest to tak ważne i jak pozyskać fundusz na tego typu inwestycje.

Co co jest budżet obywatelski?

Żeby odpowiedzieć sobie na tak zadane pytanie, w pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, czym jest budżet obywatelski i kto może z niego korzystać? Najprościej mówiąc, budżet obywatelski to dodatkowe pieniądze z gminy, które można wykorzystać w dowolny sposób. To na co będą przeznaczone, zadecydują sami mieszkańcy. W końcu, kto jak nie oni wiedzą najlepiej czego brakuje w ich rodzinnym mieście. Taka idea przyświeca właśnie inwestycjom w ramach budżetu obywatelskiego. Ale po kolei. Zanim plac zabaw budżet obywatelski powstanie, musi upłynąć niemało czasu. Po pierwsze, trzeba zgłosić projekt do urzędu miasta lub gminy. Jeśli spełni on wymogi formalne, czyli np. zmieści się w podanym kosztorysie, wówczas będzie on poddany głosowaniu. Mieszkańcy gminy, którzy maja ukończone 18 lat są uprawnieni d tego, by spośród wybranych projektów wybrać taki, który och zdaniem jest najbardziej potrzebny. Każdy może glosować na 3 różne projekty. Wygrywa ten, który zyska najwięcej głosów. Choć droga do tego, by wybudować plac zabaw budżet obywatelski jest długa, to jednak warto się o t postarać. Korzyści z tego tytułu są niemałe. W ten sposób w danym mieście czy gminie może powstać inwestycja, która jest bardzo ważna dla mieszańców, a wręcz odgrywa kluczową rolę. Ze środków budżetu obywatelskiego powstało już wiele ciekawych inicjatyw, np. place zabaw, siłownie plenerowe, drogi parkingi. Warto się więc postarać, by w ten sposób stworzyć plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Tym bardziej, że ciężko jest czasem pozyskać środki w inny sposób. Wymaga to bowiem wielkiego zaangażowania i dobrej woli zarządcy danego terenu, a z tym bywa już bardzo różnie.

Nie załatwiaj formalności samodzielnie

Wielu osobom wydaje się, że załatwienie placu zabaw z budżetu obywatelskiego jest bardzo skomplikowane. Trzeba załatwić dużo formalności, złożyć dokumenty w urzędzie miasta bądź gminy, które muszą być zgodne z założonym kosztorysem. Na szczęście można poprosić o pomoc producenta placów zabaw, któż ma już doświadczenie w tego typu inwestycjach i z pewnością chętnie przygotuje wszelkie potrzebne dokumenty. Dlaczego? Jeśli projekt zostanie przegłosowany, firma będzie go realizowała i będzie miała szansa nieco zarobić.


Opublikowano

w

przez

Tagi: