przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna nie jest jedynie formalnością wbrew temu co niektórzy sądzą. Kandydat na wolne stanowisko powinien odpowiednio się do niej przygotować. Dobrze jest, by zaczął on od swojego wyglądu.

Pierwsze wrażenie

Bez względu na to, na jakie stanowisko aplikuje kandydat, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno objąć zadbanie o wygląd zewnętrzny. Należy przygotować sobie odpowiedni strój. Nie musi być to zawsze garnitur dla mężczyzn i czarna lub granatowa garsonka dla kobiet. Niekiedy znacznie lepiej prezentuje się nieco mniej formalny strój, jednak wciąż zbliżony do typowo biurowego dress code. Ważne, by ubranie było eleganckie, jednak jednocześnie na tyle swobodne, by kandydat przygotowujący się do rozmowy kwalifikacyjnej nie skupiał się na nim i nie denerwował, że wygląda sztucznie.

Wygląd to nie tylko ubranie

Choć w kwestii wyglądu zewnętrznego przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej wydaje się kończyć na odpowiednim ubraniu, jest inaczej. Dobrze jest przyjrzeć się swojej fryzurze, paznokciom, twarzy czy wręcz całej sylwetce. Być może włosy wymagają ścięcia lub pofarbowania odrostów, a dłonie wykonania manicure. O zadbaniu o paznokcie powinni pamiętać również panowie – w ich przypadku skrócenie ich, wyczyszczenie oraz odsunięcie skórek jest wystarczające.

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, dobrze jest też zadbać o to, by na kilka dni przed nią dobrze się wysypiać. Dzięki temu z twarzy znikną sińce pod oczami, a cera nabierze blasku. Dobrze jest również stanąć przed lustrem i przyjrzeć się dokładnie swojej sylwetce. Warto popracować nad swoją gestykulacją, by naturalnie ruszać dłońmi i nie wymachiwać nimi dookoła, a także upewnić się, że się nie garbi i nie wykonuje żadnych nerwowych tików.

Ćwiczenia przed lustrem

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno objąć nieco ćwiczeń przed lustrem. Najlepiej jest je wykonywać w stroju, w jakim zamierza się iść na spotkanie z potencjalnym pracodawcą i na miejsce ćwiczeń wybrać przestrzeń przed lustrem, w którym widać całą sylwetkę. Dobrze jest przyjrzeć się swojemu odbiciu, wykonując przy tym różne miny, a także przekonać się, w jaki sposób się chodzi czy też siada.

Stojąc przed lustrem, warto jest również poćwiczyć mówienie. Najlepszym sposobem tego jest wybranie sobie tematu, na który chce się opowiadać i mówienie o nim przez 1, 2 lub 5 minut bez wcześniejszego przygotowania. Temat może wymyślić dla kandydata bliska osoba lub on sam. Dodatkowo dobrym pomysłem jest kontrolowanie czasu ćwiczenia za pomocą stopera.

Źródłem artykułu jest strona przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – kreatorzy kariery


Opublikowano

w

przez