Jak rozpoznać bezpieczne place zabaw i gdzie ich szukać?

Wychodząc z dzieckiem pobawić się na dwór szukamy takich miejsc, które nie tylko nas zachwycą swoją pomysłowością, kolorystyką i możliwościami wykorzystania przez dzieci, ale również szukamy miejsca, które da nam gwarancję bezpiecznej zabawy.

Plac zabaw na miarę oczekiwań

Są elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, zarówno, gdy sami wybieramy plac zabaw do postawienia w swoim miejscu zamieszkanie, jak również wtedy, gdy udajemy się na miejski plac zabaw. Bezpieczne place zabaw charakteryzuje przede wszystkim określona, wyraźnie oddzielona od reszty strefa bezpieczeństwa. To ona wyznacza miejsce, gdzie zabawa na pewno będzie bezpieczna, gdzie dzieci mogą szaleć do woli, ponieważ przede wszystkim mamy tam do czynienia z dobrze przemyślaną powierzchnią. Odchodzą w zapomnienie miejsca zabaw, gdzie podłoże stanowił twardy beton, czy kostka brukowa. Obecnie stosuje się podłoża, które nie sprawiają bólu, nawet, gdy dziecko się przewróci w czasie biegu. Zapomnijmy o obtartych kolanach i wielkich siniakach, które nie raz przynosiliśmy do domu po zabawie w czasie naszego dzieciństwa. Zapewnijmy naszym dzieciom warunki do zabawy, takie, by jak najmniejsza była szansa jakichkolwiek uszkodzeń na ich ciele. Jeżeli decydujesz się na zamówienie placu zabaw do ogrodu, sprawdź również, jakiego rodzaju certyfikatem może się on pochwalić. Konstrukcje dla dzieci muszą spełniać najbardziej restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Warto także poszukać opinii rodziców, którzy często wypowiadają się na forach i deklarują, z jakich konstrukcji są najbardziej zadowoleni.

Twój ideał

Każdy rodzic i każde dziecko może znaleźć swój ideał. Czasem wymagać to będzie dłuższych poszukiwań, a czasem od razu trafimy na zestaw, który spełni nasze oczekiwania. My mamy wytyczne trochę inne, niż nasze dzieci, ale na pewno da się je pogodzić. My patrzmy, czy są to na pewno bezpieczne place zabaw, a dziecko niech ocenia, czy właśnie w takim miejscu chce się bawić. Miejsca zabaw są coraz lepiej projektowane, doskonale przemyślane i tworzone tak, by dziecko przez długi czas odkrywało coraz to nowe sposoby wykorzystania poszczególnych elementów. Drabinki, huśtawki, tunele, zjeżdżalnie, ale również wiele innych możliwości, jak na przykład ścianka wspinaczkowa. Polecamy to rozwiązanie zwłaszcza dla tych rodziców, których dzieci są bardzo ruchliwe i nigdy nie mają dość biegania i ruchu.

Sport od najmłodszych lat

Bezpieczne place zabaw mają jeszcze jedną ważną cechę. Zachęcają dziecko do podejmowania wysiłku fizycznego, sprawiają, że ma ono okazję spróbować sportów, o których być może wcześniej nie słyszało, jak na przykład właśnie wspinaczka. Być może właśnie dzięki zabawie na placu zabaw nasz maluch stanie się w przyszłości słynnym sportowcem, z którego będziemy mogli być dumni. Kupno placu zabaw to wydatek, który zawsze się opłaca, jeśli tylko jest to plac spełniający wszelkie normy bezpieczeństwa.


Opublikowano

w

przez