Od kredytu po odbiór mieszkania od dewelopera. ABC inwestora

Od zyskania kredytu po otrzymanie kuczy do gotowego mieszkania jeszcze długa droga. Trzeba wybrać sprawdzonego dewelopera, znaleźć dobrą lokalizacja, a na końcu odebrać wymarzony kącik. Zanim zdecydujemy się podpisać jakiekolwiek dokumenty, zastanówmy się. Jeśli to nasza pierwsza tak poważna inwestycja, lepiej zachowajmy czujność.

Krok pierwszy: dobry kredyt

Pierwsza rzecz, jaką większość z nas musi zrobić, to zyskać środki finansowe na odbiór mieszkania Warszawa. Rzadko kto może sobie pozwolić na kupno lokalu z własnych oszczędności. Trzeba sprawdzić oferty w różnych bankach i wybrać najlepszą propozycję. Najłatwiej otrzymać wparcie finansowe małżeństwom, dlatego jeśli nie mamy ślubu, warto się nad tym zastanowić. Oczywiście kredyt na własne lokum można otrzymać jedynie w przypadku, kiedy mamy umowę o pracę i to na dosyć wysoka kwotę. Wiele banków wymaga własnego wkładu finansowego. Bez tego trudno cokolwiek wskórać. Można skorzystać z rządowych dotacji, np. „Mieszkanie dla młodych”. Jeśli w końcu uda nam się wziąć kredyt, czas zacząć rozglądać się za mieszkaniem.

Krok drugi: znajdź dobrą ofertę

Najlepiej rozpocząć poszukiwania od sprawdzonego dewelopera, który ma już przygotowanych kilka ofert. Można je na spokojnie przeanalizować i wybrać tę najlepszą. Nie będzie to łatwe, ale warto spróbować. Przy wyborze lokalu powinniśmy się kierować nie tylko ceną, choć ta jest bardzo ważna, ale również innymi rzeczami, jak np. lokalizacja, użyte materiały, rodzaj budynku i inne. Warto też wziąć pod uwagę komunikację, a także obiekty, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie. Nic nam nie przyjdzie po okazyjnym cenowo lokalu, z którego trudno jest gdziekolwiek dojechać. Trzeba być praktycznym. Dojazdy do pracy to spory wydatek w domowym budżecie. Lepiej poszukać miejsca, z którego łatwiej będzie można wszędzie się dostać.

Krok trzeci: odbiór mieszkania od dewelopera

Kiedy w końcu będziemy mogli odebrać wymarzone gniazdko, nie podpisujemy pochopnie żadnych dokumentów. Należy sprawdzić, czy wszystko zostało dobrze zrobione i czy nie trzeba wykonywać żadnych poprawek. Jeśli tak, możemy zażądać, by wykonawca podjął się prac w ramach rękojmi. Dopóki nie zaparafujemy protokołu zdawczo-odbiorczego, możemy żądać takich rzeczy. Później będzie zdecydowanie mniej możliwości. Stąd odbiór mieszkania Warszawa powinniśmy dobrze przemyśleć. Najlepiej skorzystać z pomocy kogoś, kto zna się na sztuce budowlanej, by sprawdził, czy wszystko zostało dobrze zrealizowane. Wprawdzie wiele rzeczy, jak np. krzywe ściany, widać już na pierwszy rzut oka, ale dużo wad ujawnia się w trakcie eksploatacji mieszkania. Jeśli nie mamy nikogo zaprzyjaźnionego, kto byłby w stanie nam doradzić, poprośmy o pomoc specjalistyczną firmę, która sprawdzi, czy wszystko zostało zrobione tak jak należy. Z pozoru drobne rzeczy mogą bardzo utrudniać życie. Źle poprowadzona instalacja gazowa, krzywe podłogi to bardzo duże utrudnienie. Na dłuższą metę bardzo uprzykrzają codzienne funkcjonowanie.


Opublikowano

w

przez