Jak przygotować pracowników na budowę? Zadbaj o obuwie ochronne

Żeby budowlańcy mogli skutecznie, a co ważniejsze, szybko pracować, trzeba im stworzyć odpowiednie warunki. Muszą mieć odpowiednią odzież, a także obuwie ochronne. Trzeba też zadbać o zaplecze sanitarne, a jeśli prace będą trwały dłużej warto pomyśleć nad zapewnieniem noclegu.

Bezpieczny ubiór to podstawa

Żeby roboty odbywały się w odpowiednich warunkach, trzeba zadbać o bezpieczeństwo pracowników. Jedną z głównych rzeczy, o których należy pamiętać to odpowiednie ubranie i obuwie ochronne. W zależności od specyfiki wykonywanej pracy trzeba dobrać właściwy strój. Brukarze potrzebują solidnych butów z wytrzymałej skóry, ze specjalnym zabezpieczeniem na czubku. Modele powinny sięgać kostki i dobrze trzymać się na nodze. Z kolei elektrycy powinni nosić obuwie ochronne z podeszwą odporną na wyładowania elektryczne. Robotnicy, którzy pracują na wysokości muszą mieć buty ze stabilną podeszwę, która ochroni ich przed upadkiem. Również sam strój ma niemałe znaczenie. Musi zabezpieczać przed niebezpiecznymi elementami i uszkodzeniem ciała. O ile pracownicy ogólnobudowlani nie muszą zakładać specjalnych ochraniaczy, to już przykładowo spawacze powinni mieć maskę chroniącą wzrok. Niektóre prace wymagają ochrony słuchu. Stosuje się wówczas specjalne stopery do uszu. Odpowiednie przygotowanie to podstawa. Bez tego żadna praca nie może dojść do skutku. Nie sztuką jest kupić byle jaki strój i buty, ale trzeba to dopasować do specyfiki wykonywanego zawodu. Inaczej będzie znacznie łatwiej o wypadek.

Zadbaj o odpowiednie zaplecze sanitarne

Jeśli roboty odbywają się w dużej odległości od bazy, koniecznie trzeba zatroszczyć się, by pracownicy mieli się gdzie załatwić i umyć. Nie zawsze można skorzystać z dostępnej infrastruktury. Czasami trzeba dostarczyć przenośne WC lub zainstalować ubikację. Należy o to zadbać z kilku powodów. Po pierwsze dobrze jest zapewnić odpowiedni standard w miejscu pracy. W przypadku niespodziewanej kontroli z nadzoru budownictwa brak zaplecza sanitarnego może być dużym problemem. Po drugie w oczach klientów takie działania są bardzo profesjonalne i świadczą o naszym podejściu do inwestycji. Załatwienie tego typu rzeczy nie jest trudne. Wiele firm montuje toalety we własnym zakresie, ale niektóre korzystają z przenośnych kontenerów, które dana firma dostarcza pod wskazany wcześniej adres. W ten sposób bardzo szybko i skutecznie można zapewnić odpowiednie warunki w miejscu pracy. Jeśli jest taka konieczność, należy również pomyśleć o noclegu. W przypadku, gdy prace odbywają się daleko od bazy, czasem bardziej opłaca się zapłacić za nocleg niż transportować pracowników samochodem. Dużo czasu traci się wówczas na dojazdy, a praca nie idzie tak szybko. Załatwienie noclegu wcale nie jest takie kosztowne. Wystarczy odrobina dobrych chęci, by znaleźć odpowiednią ofertę i całkiem przyzwoite warunki na nocleg. Dla robotników to również znaczne udogodnienie. Będą oni wypoczęci, a przez to prace pójdą im znacznie szybciej.


Opublikowano

w

przez