chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna dla zdrowia

Choć wydaje się, że to sprawy kosmetyczne – poprawa wyglądu – są podstawowym powodem poddawania się przez pacjentów operacjom plastycznym, to jednak nie jest to powód jedyny. Wiele osób decyduje się na korzystanie z zabiegów jakie oferuje im chirurgia plastyczna wyłącznie ze względów zdrowotnych.

Usprawnieni ruchu

Wiele operacji plastycznych ma na celu usprawnienie ruchu pacjentów. Dotyczy to zarówno kwestii pourazowych, jak i tych związanych z nadwagą.

W przypadku operacji pourazowych chodzi przede wszystkim o poprawienie sytuacji pacjentów po wypadkach lub nawet po operacjach, jeżeli np. skóra zabliźniła się nieprawidłowo i ogranicza to pacjentom możliwość ruchu. W takiej sytuacji operacja plastyczna jest nie tylko pożądana, ale wręcz niezbędna do normalnego funkcjonowania w codziennym życiu.

W przypadku nadwagi często chodzi o poprawę wyglądu, ale nie zawsze. Na operację decyduje się coraz więcej osób, w przypadku których otyłość jest problemem zdrowotnym, na dodatek przeszkadzającym w codziennym życiu. W takich przypadkach operację może zasugerować lekarz. Dotyczy to jednak pacjentów y których ta otyłość jest naprawdę znaczna i nie ma możliwości walki z nią w inny sposób.

Opadające powieki

Jednym z zabiegów wykonywanych z powodów zdrowotnych, o których rzadko się mówi, jest korekta opadających powiek. Wprawdzie w większości przypadków opadające powieki łączą się z wiekiem pacjenta i stanem jego skóry, jednak jest to zdecydowanie problem, który ma wpływ na zdrowie. Opadające powieki mogą stanowić niebezpieczeństwo dla samego pacjenta, zaś on sam może być zagrożeniem dla innych z powodu ograniczonego pola widzenia.

Chirurgia plastyczna proponuje w tej sytuacji zabieg, który ma na celu usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolic powiek. Usuwane są tzw. worki pod oczami i naciągana jest skóra wokół oka. Ma to na celu poprawienie sprawności powiek i poszerzenie pola widzenia.

Chirurgia plastyczna jest obecnie bardzo szeroko rozumianą gałęzią medycyny. Te same zabiegi i operacje mogą być wykonywane zarówno z powodów medycznych, jak i estetycznych.