Wykorzystaj garnki gastronomiczne w swojej kuchni i gotuj coraz lepiej

Wykorzystaj garnki gastronomiczne w swojej kuchni i gotuj coraz lepiej

Gotowanie niewątpliwie jest sztuką. Jeżeli potrawa ma się udać musimy wykorzystać do jej przygotowania nie tylko odpowiednie składniki, ale również doskonałe urządzenia. Dopiero dobranie tych wszystkich elementów sprawi, że nasze jedzenie będzie smakowało dokładnie tak, jak tego chcemy.

 

Jedzenie dostosowane do potrzeb

 

Najlepsze potrawy muszą być przygotowywane tam, gdzie są gotowane w dużych ilościach, czyli w barach, restauracjach i wszelkich innych punktach gastronomicznych. Tam konieczne jest to, by każda potrawa smakowała idealnie, po prostu wszystko i zawsze musi się udać, przecież klienci nie będą czekać na to, aż ugotujemy drugi raz zupę, czy usmażymy kolejnego kotleta. W domu rodzina wybaczy nam przypalenie bigosu, czy przesolenie pomidorówki. Restauracja to miejsce, gdzie nie można sobie na to pozwolić, ponieważ raz zniechęcony klient na pewno nie spróbuje przyjść do nas po raz drugi. Jakość jedzenia, jakie podajemy musi odpowiadać nawet najbardziej wyrafinowanym gustom, nawet jeżeli prowadzimy tylko bar mleczny. Tu ludzie również wiedzą po co przychodzą, chcą zjeść „jak u mamy” i musimy podać im właśnie takie jedzenie. Wytworna restauracja z kolei zazwyczaj ma za zadanie poznanie szerszego grona z wysublimowanymi potrawami, tam podajemy dania, które nie sa popularne, najwyżej cenione lokale mają nawet własne autorskie menu, w którym bardzo często zmieniają się pozycje, ponieważ składniki i wykonanie wymyśla sam szef kuchni.

 

Duże ilości to nie problem

 

Niezależnie od tego, jaką gastronomię prowadzimy są elementy, które zawsze nam będą potrzebne, jak chociażby garnki gastronomiczne. Duże, poręczne, sprawiają, że jedzenie w dużych ilościach przygotowuje się łatwiej i szybciej. Oczywistym jest, że nie gotujemy dla każdego odwiedzającego zupy osobno, tylko trzeba ją przygotować, a później najwyżej odgrzewać. Takie działanie zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę w kuchni. Wcześniej przygotowane potrawy mogą czekać na smakoszy nawet do wieczora. Oczywiście nie zawsze i nie wszędzie taki sposób się sprawdzi. Garnki gastronomiczne nie nadają się do każdego dania, ale do większości, jak najbardziej. Zupy, pierogi, bigos, ogólnie pojęte dania domowe, ale również te z wyższej półki również. Jeżeli kiedykolwiek prowadziliście pracę w kuchni musicie przyznać, że bez takiej organizacji pracy nic nie da się zrobić.

 

Dla każdego coś smacznego

 

Nie zapominajmy również o doborze składników, które jeszcze bardziej, niż garnki gastronomiczne wpływają na jakość i smak potrawy. Najlepiej, jeśli produkty pochodzą od zaufanych dostawców, szczególnie te nieprzetworzone, jak warzywa, czy mięso. Najlepiej zamawiać je prosto od gospodarza na wsi, gdzie możemy samodzielnie zaobserwować to, w jaki sposób dany hodowca, czy rolnik dba o swoje gospodarstwo. Czy rośliny nie są pryskane? Co zwierzęta dostają do jedzenia? To bardzo ważne pytania.