Studia na kierunkach budowlanych

Wielu młodych ludzi za moment kulminacyjny wkroczenia w swoją dorosłość uważa ukończenie osiemnastego roku życia, wielu też dorosłością uważa zaliczenie egzaminów dojrzałości zwanych popularnie maturą, a jeszcze inni dorośli czują się dopiero w momencie przekroczenia progu uczelni wyższej. Wybór kierunku studiów to nie lada zagwozdka dla sporej części młodzieży.

Ciągłe poszukiwania odpowiedniego kierunku w życiu, rozwijanie swoich pasji i umiejętności to założenie wielu młodych, ale i nie tylko młodych ludzi. Mimo wszystko ukończenie szkoły średniej to z reguły ten właśnie moment, w którym zaczynamy zastanawiać się nad tym, który kierunek życia obrać by być zwyczajnie szczęśliwym. Część licealistów i uczniów techników takie rozterki przeżywa właśnie w ostatniej, maturalnej klasie. Stając przed wyborem kierunku studiów nierzadko przyszli studenci biorą pod uwagę swoje umiejętności i zainteresowania. Ci, którzy dobrze czują się w naukach ścisłych typu chemia, fizyka, matematyka z reguły lądują na uczelniach kształcących technicznie. Ważny jest wybór kierunku rozwoju bo od tego będzie zależeć nasze CV a potem praca. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że politechniki przeżywają obecnie swoją drugą młodość. Młodzi ludzie coraz bowiem podejmują się studiów niehumanistycznych. Dobrą opinią cieszą się studia budowlane. W dobie wciąż coraz bardziej zurbanizowanego świata, konstruktorzy i  fachowcy, w tej dziedzinie, są niezwykle potrzebni.

Studenci pierwszego roku budownictwa zapoznający się z podstawowymi pojęciami w tej kategorii dowiedzą się z pewnością czym zwykła cegła różni się od cegły modularnej, do czego potrzebne są zbrojenia budowlane, czym różni się dwuteownik od teownika i czym są niwelatory. Nauczą się różnic między dachem czterospadowy, dwuspadowym, a jednospadowym, będą potrafili odróżnić dach mansardowy od naczółkowego i namiotowego, a także wymienią różnice między dachem spadzistym, płaskim, a wielospadowym. Absolwenci kierunku będą w stanie bez większego problemu czytać tablice obliczeniowe kształtowników (dwuteowniki, zetowniki, ceowniki, płaskowniki itd.), poznają skład klinkieru, płyty fundamentowej i desperbitu. Poznają najbardziej popularne elementy nośne w konstrukcjach budowlanych i inżynierskich (wsporniki, dwuteowniki, wiązary itd.)

O ile kierunki techniczne przeżywają obecnie drugie życie, o tyle studia humanistyczne coraz rzadziej preferowane są przez maturzystów. Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, że nauka w zawodach typu socjolog, kulturoznawca i politolog są może łatwe i przyjemne, ale nie gwarantują dobrej pozycji na rynku pracy. Natomiast ukończenie studiów na jednej z polskich politechnik daje szerokie możliwości zawodowe. Nie tylko w kraju, ale i za granicą. Konstruktorzy i projektanci budowlani z reguły nie mają problemów ze znalezieniem dobrej, stabilnej i co istotne dobrze płatnej pracy. Inżynierowie to zdecydowana mniejszość w kolejkach ustawiających się do rejestracji w urzędach pracy. Niestety, ustawiają się tam coraz częściej absolwenci – humaniści. Zależność ta obserwowana w kraju od wielu lat spowodowana jest w dużej mierze przesytem rynku uczelni kształcących właśnie w takich kierunkach.


Opublikowano

w

przez

Tagi: